I Ogólnopolskie Warsztaty Mistrzowskie Uczniów Klas Fortepianu Szkół Muzycznych I Stopnia – Lidzbark Warmiński 2019

Warsztaty-Plakat 

 

W dniach 7 – 11 sierpnia w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia miały miejsce                   I Ogólnopolskie Warsztaty Mistrzowskie Uczniów Klas Fortepianu Szkół Muzycznych I Stopnia. W warsztatach brało udział 8 najbardziej utytułowanych uczniów z Krakowa, Zduńskiej Woli, Kościanu, Olsztyna, Barczewa, Giżycka                             i Lidzbarka Warmińskiego. Naszym  reprezentantem był Wojciech Ulewicz, który jednocześnie był najmłodszym uczestnikiem. Organizatorem kursu jest Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Lidzbarku Warmińskim a osobą prowadzącą był Profesor Karol Radziwonowicz z Warszawy na co dzień związany z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie oraz Uniwersytetem Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

IMG_0127IMG_0039IMG_0167IMG_0008

Warsztaty miały formę  codziennych intensywnych, indywidualnych lekcji                      z każdym uczestnikiem, które miały swoje uwieńczenie w czasie Koncertu Finałowego  w dniu 11 sierpnia br. gdzie mogliśmy usłyszeć przede wszystkim utwory polskich kompozytorów z Fryderykiem Chopinem na czele w wykonaniu młodych artystów                    a koncert poprowadził sam Pan Profesor Karol Radziwonowicz. Warsztaty okazały się kopalnią wiedzy z naciskiem na sprawy warsztatowe   i typowo wyrazowe, które były bardzo mocno zauważalne  w czasie koncertu co z pewnością będzie miało bardzo pozytywny wpływ na dalszy rozwój tych młodych adeptów sztuki. Koncert Finałowy poprzedził niezapomniany recital 14 – letniego Yehydy Prokopowicza ucznia prof. Stefana Wojtasa z PSM II stopnia w Krakowie zakończony długą owacją na stojąco                   i licznymi bisami.

IMG_0183IMG_0185

Warto wspomnieć również o wspaniałej twórczej atmosferze, która panowała podczas tych wyjątkowych dni, o przerwach kawowych, które integrowały całą społeczność           jak również o wielkim zaangażowaniu pracowników szkoły, dzięki którym byliśmy świadkami tych niezwykłych wydarzeń.

IMG_0045IMG_2220

Wyjątkowo gorące słowa podziękowania należy skierować również                                         w stronę Urzędu Miasta na czele z Panem Burmistrzem Jackiem Wiśniowskim                            i Panią Katarzyną Radulewicz ,  którzy objęli imprezę Patronatem Honorowym, patrona imprezy firmę FAZIOLI i KAWAI reprezentowaną w Polsce przez Silesia Music Center oraz wszystkich ludzi dobrego serca, którzy ochoczo i bardzo spontanicznie wsparli to dzieło dzięki czemu nasze miasto ubogaciło się  o kolejne bardzo cenne wydarzenie o zasięgu ogólnopolskim mającym niewątpliwy wpływ na rozwój Muzycznej Kultury Narodowej w Polsce.

Jacek Kulig

„Ania z Zielonego Wzgórza” w Elblągu

DSCF4505

Dnia 09.03.2018 roku nauczyciele wraz z uczniami z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lidzbarku Warmińskim i Filii w Górowie Iławeckim uczestniczyli w musicalu pt.” Ania z Zielonego Wzgórza”. Spektakl miał miejsce w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Musical w reżyserii Mirosława Siedlera – podobnie jak książka – jest adresowany do osób “od lat 5 do 105” i jest opowieścią o problemach rudowłosej Ani Shirley.

DSCF4470

O radościach, smutkach i kompleksach, z którymi musi się zmierzyć. Jest również opowieścią o problemach ludzi dorosłych, którzy decydują się przygarnąć nieznaną sierotę pod swój dach i otoczyć opieką. Jest wreszcie opowieścią o tym, że za bezinteresowną dobroć dziecko odpłaca najczystszą miłością. Uczniowie naszej szkoły zwrócili uwagę głównie na  rolę Patrycji Baczewskiej, gościnnie występującej u Sewruka w roli Ani oraz Teresy Suchodolskiej, która wciela się w rolę Maryli. Elbląski musical został opowiedziany bardzo tradycyjnie, zgodnie z duchem powieści i zawiera jej najważniejsze wątki fabularne. Bogata i funkcjonalna scenografia pozwoliła także reżyserowi podzielić scenę na kilka planów, którymi z pomocą gry świateł umiejętnie żonglował (zmiana pór roku, miejsc spotkań). Każdą scenę interpretują także piosenki, które są mocnym punktem musicalu: o wyborach, które pomagają mieszkańcom Zielonego Wzgórza rozwiązać własne sprawy, o dojrzewaniu, o modzie (sukienka z bufkami, gdzie strój może wpłynąć charakter), czy o urodzie. Pamiętamy: powieściowa Ania była ruda: nie dość, że odróżniała się od koleżanek, to jeszcze kolor włosów niekiedy stanowił temat żartów i zaczepek. Interpretacja tego problemu w piosence “Marchewka” podczas przedstawienia zjednała sobie chyba całą publiczność u Sewruka: żywiołowo reagowali na nią wszyscy widzowie.

DSCF4484

Zarówno nauczyciele, opiekunowie, a przede wszystkim uczniowie szkoły byli zachwyceni całym przedstawieniem.

 

Tekst: Natalia Belak

Zdjęcia: Andrzej Mierzejewski

 

Koncert mistrza

22 lutego 2018 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Lidzbarku Warmińskim odbył się wyjątkowy koncert pianistyczny rozpoczynający cykl recitali fortepianowych poświęconych 100-leciu odzyskania Niepodległości przez Polskę. Inicjatorami tego wydarzenia zostali Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Pan Jacek Wiśniowski oraz Dyrektor naszej szkoły Pan Andrzej Bukowski. Koncert poprowadził muzykolog Janusz Bogdan Lewandowski. Gwiazdą wieczoru, w pełnym znaczeniu tego słowa, był absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i Bydgoszczy, zdobywca wielu nagród w międzynarodowych konkursach pianistycznych, w tym w XVII konkursie Chopinowskim.

WP_20180222_016

Nowa sala koncertowa, świetna akustyka, odpowiednie oświetlenie no i rzecz jasna – instrument dodali blasku temu koncertowi.

WP_20180222_015

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, iż fortepian włoskiej firmy FAZIOLI jest instrumentem wyjątkowym. Wyprodukowany został w sposób ręczny i ma doskonałe, krystalicznie czyste brzmienie, wyśmienitą dynamikę. Wartość rynkowa tego instrumentu sięga ponad 700 tys. złotych, a jego produkcja ogranicza się do 16 egzemplarzy rocznie. Jak się okazuje, północno-wschodni region Polski w ogóle nie posiada fortepianu tej firmy. I tylko wielkie staranie Dyrektora szkoły Pana A. Bukowskiego doprowadziło, że instrument ten został pożyczony i majestatycznie zajął miejsce na scenie Sali koncertowej.

Każdy pianista chciałby zagrać na takim fortepianie, lecz, niestety, przeznaczony jest on tylko dla gwiazd. Jednakże jeden z naszych uczniów spełnił swoje marzenie, zagrał w suporcie przed Krzysztofem Książkiem. Był to Oskar Piędziak, dyplomanta klasy fortepianu Pani Oleny Prodan-Rostkowskiej.

WP_20180222_004

W czasie swojego występu Oskar zagrał Walc cis-moll, op. 64 nr 2 Fryderyka Chopina. Po odegraniu utworu publiczność nagrodziła młodego pianistę gromkimi brawami.

A potem na scenie pojawił się sam mistrz.

WP_20180222_007

Dla publiczności Krzysztof Książek przygotował następujące utwory:

  1. Debussy – Kącik dziecięcy
  2. Szymanowski – Mazurki op. 50 nr 1-4
  3. Paderewski – Wariacje A-dur op. 16 nr 3
  4. Chopin – Sonata h moll op. 58

Już na samym początku występu publiczność była oczarowana grą tego wykonawcy. To była mistrzowska współpraca człowieka z instrumentem, z pomocą którego artysta w doskonały sposób przekazał słuchaczom swoje uczucia, emocję, odkrył głębiny swojej wrażliwości, swojej duszy.

WP_20180222_011

WP_20180222_010

WP_20180222_013

Koncert zakończył całkowitym sukcesem zarówno organizatorów jak i wykonawców. Publiczność na stojąco przez bisowanie poprosiła Krzysztofa o zagranie jeszcze jednego utworu.

Tuż po koncercie mistrz klawiatury chętnie pozował do pamiątkowych zdjęć razem z organizatorami, nauczycielami oraz uczniami szkoły.

WP_20180222_018WP_20180222_017

Tekst, zdjęcia Orest Ortyński

 

Na bok

Nowa Szkoła

Minione wakacje dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły po zakończeniu 2016 / 2017 roku szkolnego, jak nigdy, trwały aż ponad trzy miesiące. Zaistniała sytuacja powstała w wyniku zaplanowanego wcześniej kapitalnego remontu budynku zarówno jak zewnętrznej tak i wewnętrznej jego strony.

 

Jeszcze trwała końcówka roku szkolnego, a już zaczęły się przygotowania do wielkiej budowy. Od 3 czerwca budynek szkoły wraz z przylegającym terenem był całkowicie przekazany do dyspozycji ekipy budowlanej. Zadaniem firmy było nie tylko w pełni odremontować obiekt, ale też ścisłe dotrzymanie terminów inwestycji. Bowiem za zgodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego szkoła powinna była być oddana do użytku od drugiego tygodnia września.

 

Obecnie Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Lidzbarku Warmińskim jest szkołą nowoczesną, wyposażoną w najnowocześniejsze urządzenia i sprzęt. Całkowicie spełnia wymagania czasu i, niewątpliwie, będzie zapewniała wspaniałe warunki do nauczania uczniów na długie lata.

Tekst, zdjęcia: Orest Ortyński

Koncert do dnia urodzin miasta Bartoszyce

17 lutego tego roku w Bartoszyckim Domu Kultury odbył się koncert poświęcony 685 rocznicy miasta Bartoszyce. Koncert został organizowany przez Burmistrza Miasta na który byli zaproszeni do udziału pedagodzy i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Lidzbarku Warmińskim, filii Górowa Iławeckiego oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie. Na początku zaprezentowali się soliści instrumentaliści, następnie na scenie pojawiła się wielka dziecięca orkiestra symfoniczna trzech szkół. Uczniów z Olsztyna przygotowała p. Marta Dramowicz Wojtacka, a orkiestrantów z Lidzbarka i Górowa p. Orest Ortyński. Pod jego batutą orkiestra wykonała 4 utwory: dwie pieśni ukraińskie, polską pieśń ludową „Ej przeleciał ptaszek” oraz utwór autorstwa Jona Lennona & Paula Mc’Cartneya „Yesterday”. Pod koniec koncertu publiczność swoim bisowaniem poprosiła o powtórzenie utworu „Dumy moji / Myśli moje” na słowa Tarasa Szewczenki który wykonali bracia Jarosław i Jan Dolczuki, uczniowie Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim. Tuż po koncercie na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek.

Orest Ortyński

 

 

ZAKUP WYPOSAŻENIA

 

Logo MKiDN

WP_20160907_003WP_20160907_004

 

 

 

 

 

W 2016 roku szkoła zakupiła 2 fortepiany gabinetowe firmy KAWAI wraz z siedziskami. Zakupu dokonano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: „Infrastruktura Szkolnictwa Artystycznego”. Nazwa zadania: “Zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia procesu dydaktycznego oraz realizacji celów statutowych”

 

 

 

 

 

Grajmy razem

 

 

 

 

 

 

WP_20160628_025

Od 26 do 30 czerwca 2016 roku w Olsztynie odbyły się warsztaty orkiestrowe, w których wzięli udział uczniowie instrumentaliści Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lidzbarku Warmińskim, filii tejże szkoły w Górowie Iławeckim oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Olsztynie. Miejscem spotkań młodych muzyków był internat przy olsztyńskiej PSM. Próby dziecięcej orkiestry symfonicznej odbywały się dwa razy dziennie: w pomieszczeniach internackich oraz w szkolnej Sali koncertowej.

WP_20160629_008 WP_20160628_009

 

WP_20160628_016WP_20160628_014

 

 

 

 

W próbach uczestniczyło dwóch dyrygentów: Marta Dramowicz-Wojtacka oraz Orest Ortyński. Niektóre utwory były trudne do wykonania. Uczniowie ciężko pracowali nad wyćwiczeniem swoich partii.

WP_20160628_011

Między próbami nie brakowało czasu i na rozrywkę. Pod opieką wychowawców internatu oraz nauczyciela Andrzeja Mierzejewskiego młodzież odwiedziła olsztyńską plażę miejską, stare miasto, planetarium. W ostatni wieczór uczniowie spotkali się na pożegnalnym ognisku.

Na medal spisała się szkolna kuchnia. Nikt z uczniów w czasie warsztatów nie był głodny. Panie kucharki pilnowały, aby dzieci cztery razy dziennie otrzymywały smaczne i ciepłe posiłki.

Zakończeniem czerwcowych warsztatów były dwa wspaniałe koncerty wielkiej dziecięcej orkiestry symfonicznej. W jej repertuar weszli utwory Feliksa Nowowiejskiego, doskonale zaśpiewane przez uczennice PSM II stopnia w Olsztynie, ukraińskie i polskie pieśni ludowe, utwór Johna Lennona & Paula McCartneya „Yesterday”. Wszystkie te utwory zostały aranżowane przez dyrygentów orkiestry i każdy z dyrygentów  dyrygował swoimi opracowaniami. Najwięcej owacji dostał utwór „Dumy moji” pod batutą Oresta Ortyńskiego oraz „Marcia Imperiale” (Gwiezdne Wojny) pod dyrygenturą Marty Dramowicz-Wojtackiej. Koncerty odbywały się w Sali koncertowej PSM w Olsztynie oraz w centrum Lidzbarka Warmińskiego. Widzowie na stojąco nagradzali aplauzem młodych muzyków i dyrygentów. Należy podkreślić, że do sukcesu orkiestry przyczynili się niektórzy pedagodzy, którzy razem ze swoimi podopiecznymi brali udział w koncertach.

WP_20160628_003

WP_20160629_003

Również imponującym było wykonanie utworu “Czom zemłe moja” w języku ukraińskim przez młode solistki.

Spodziewamy się, że te warsztaty zaowocują w przyszłości dalszą współpracą między trzema szkołami.

Orest Ortyński