22 lutego 2018 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Lidzbarku Warmińskim odbył się wyjątkowy koncert pianistyczny rozpoczynający cykl recitali fortepianowych poświęconych 100-leciu odzyskania Niepodległości przez Polskę. Inicjatorami tego wydarzenia zostali Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Pan Jacek Wiśniowski oraz Dyrektor naszej szkoły Pan Andrzej Bukowski. Koncert poprowadził muzykolog Janusz Bogdan Lewandowski. Gwiazdą wieczoru, w pełnym znaczeniu tego słowa, był absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i Bydgoszczy, zdobywca wielu nagród w międzynarodowych konkursach pianistycznych, w tym w XVII konkursie Chopinowskim.
Nowa sala koncertowa, świetna akustyka, odpowiednie oświetlenie no i rzecz jasna – instrument dodali blasku temu koncertowi.
Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, iż fortepian włoskiej firmy FAZIOLI jest instrumentem wyjątkowym. Wyprodukowany został w sposób ręczny i ma doskonałe, krystalicznie czyste brzmienie, wyśmienitą dynamikę. Wartość rynkowa tego instrumentu sięga ponad 700 tys. złotych, a jego produkcja ogranicza się do 16 egzemplarzy rocznie. Jak się okazuje, północno-wschodni region Polski w ogóle nie posiada fortepianu tej firmy. I tylko wielkie staranie Dyrektora szkoły Pana A. Bukowskiego doprowadziło, że instrument ten został pożyczony i majestatycznie zajął miejsce na scenie Sali koncertowej.
Każdy pianista chciałby zagrać na takim fortepianie, lecz, niestety, przeznaczony jest on tylko dla gwiazd. Jednakże jeden z naszych uczniów spełnił swoje marzenie, zagrał w suporcie przed Krzysztofem Książkiem. Był to Oskar Piędziak, dyplomanta klasy fortepianu Pani Oleny Prodan-Rostkowskiej.
W czasie swojego występu Oskar zagrał Walc cis-moll, op. 64 nr 2 Fryderyka Chopina. Po odegraniu utworu publiczność nagrodziła młodego pianistę gromkimi brawami.
A potem na scenie pojawił się sam mistrz.
Dla publiczności Krzysztof Książek przygotował następujące utwory:
- Debussy – Kącik dziecięcy
- Szymanowski – Mazurki op. 50 nr 1-4
- Paderewski – Wariacje A-dur op. 16 nr 3
- Chopin – Sonata h moll op. 58
Już na samym początku występu publiczność była oczarowana grą tego wykonawcy. To była mistrzowska współpraca człowieka z instrumentem, z pomocą którego artysta w doskonały sposób przekazał słuchaczom swoje uczucia, emocję, odkrył głębiny swojej wrażliwości, swojej duszy.
Koncert zakończył całkowitym sukcesem zarówno organizatorów jak i wykonawców. Publiczność na stojąco przez bisowanie poprosiła Krzysztofa o zagranie jeszcze jednego utworu.
Tuż po koncercie mistrz klawiatury chętnie pozował do pamiątkowych zdjęć razem z organizatorami, nauczycielami oraz uczniami szkoły.
Tekst, zdjęcia Orest Ortyński