Grajmy razem

 

 

 

 

 

 

WP_20160628_025

Od 26 do 30 czerwca 2016 roku w Olsztynie odbyły się warsztaty orkiestrowe, w których wzięli udział uczniowie instrumentaliści Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lidzbarku Warmińskim, filii tejże szkoły w Górowie Iławeckim oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Olsztynie. Miejscem spotkań młodych muzyków był internat przy olsztyńskiej PSM. Próby dziecięcej orkiestry symfonicznej odbywały się dwa razy dziennie: w pomieszczeniach internackich oraz w szkolnej Sali koncertowej.

WP_20160629_008 WP_20160628_009

 

WP_20160628_016WP_20160628_014

 

 

 

 

W próbach uczestniczyło dwóch dyrygentów: Marta Dramowicz-Wojtacka oraz Orest Ortyński. Niektóre utwory były trudne do wykonania. Uczniowie ciężko pracowali nad wyćwiczeniem swoich partii.

WP_20160628_011

Między próbami nie brakowało czasu i na rozrywkę. Pod opieką wychowawców internatu oraz nauczyciela Andrzeja Mierzejewskiego młodzież odwiedziła olsztyńską plażę miejską, stare miasto, planetarium. W ostatni wieczór uczniowie spotkali się na pożegnalnym ognisku.

Na medal spisała się szkolna kuchnia. Nikt z uczniów w czasie warsztatów nie był głodny. Panie kucharki pilnowały, aby dzieci cztery razy dziennie otrzymywały smaczne i ciepłe posiłki.

Zakończeniem czerwcowych warsztatów były dwa wspaniałe koncerty wielkiej dziecięcej orkiestry symfonicznej. W jej repertuar weszli utwory Feliksa Nowowiejskiego, doskonale zaśpiewane przez uczennice PSM II stopnia w Olsztynie, ukraińskie i polskie pieśni ludowe, utwór Johna Lennona & Paula McCartneya „Yesterday”. Wszystkie te utwory zostały aranżowane przez dyrygentów orkiestry i każdy z dyrygentów  dyrygował swoimi opracowaniami. Najwięcej owacji dostał utwór „Dumy moji” pod batutą Oresta Ortyńskiego oraz „Marcia Imperiale” (Gwiezdne Wojny) pod dyrygenturą Marty Dramowicz-Wojtackiej. Koncerty odbywały się w Sali koncertowej PSM w Olsztynie oraz w centrum Lidzbarka Warmińskiego. Widzowie na stojąco nagradzali aplauzem młodych muzyków i dyrygentów. Należy podkreślić, że do sukcesu orkiestry przyczynili się niektórzy pedagodzy, którzy razem ze swoimi podopiecznymi brali udział w koncertach.

WP_20160628_003

WP_20160629_003

Również imponującym było wykonanie utworu “Czom zemłe moja” w języku ukraińskim przez młode solistki.

Spodziewamy się, że te warsztaty zaowocują w przyszłości dalszą współpracą między trzema szkołami.

Orest Ortyński

 

Komentowanie zamknięte.